شنبه, 16 اسفند 1399

مركز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان

  • ساعت : ۱۳:۳۴:۵۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ 
  • کد خبر : ۱۳۸۵۰۴
سومین جلسه ستاد گیاه پزشكی استان كردستان با حضور رئیس سازمان جهادكشاورزی استان، معاونین و مدیران ستادی برگزار شد
سومین جلسه ستاد گیاه پزشکی استان کردستان با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، معاونین و مدیران ستادی برگزار شد

سومین جلسه ستاد گیاه پزشکی استان کردستان با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، معاونین  و مدیران ستادی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان، در روز یک شنبه 26 بهمن ماه 1399، سومین جلسه ستاد گیاه پزشکی استان کردستان با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان، معاونین و مدیران ستادی در سالن جلسات ستاد سازمان برگزار گردید.

در این جلسه آقای محمد فرید سپری؛ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در سخنانی با اشاره به اینکه این استان از طرح کشاورز کارت سهم سهم یک هزار و ۹۶۰ میلیارد ریالی دارد اظهار داشت: تا کنون ۱۲ درصد از این میزان شامل ۲۵۰ میلیارد ریال در قالب یک هزار و ۴۴۰ کارت به بهره بردارات پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: تسهیلات کشاورز کارت کمکی برای تهیه نهادهای مورد نیاز کشاورزان بوده که می‌توان از این فرصت برای تهیه سموم مورد نیاز آن جهت مبارزه با آفات مختلف استفاده کرد تا در فصل بهار سال آینده همزمان با زمان مبارزه چالشی در عرصه سمپاشی اراضی و مزارع نداشته باشیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: میانگین مصرف سموم در اراضی کشاورزی استان کردستان با توجه به ۸۱۳ هزار و ۳۴۷ هکتار سطح زیر کشت باغات، مزارع و گلخانه‌ها با متوسط مصرف سالانه ۵۲۱ هزار و ۳۸۶ لیتر معادل ۶۴۱ گرم در هکتار است که از میانگین کشوری بسیار پایین است.

سپری یادآور شد: از جمع کل اراضی استان ۷۱ درصد  به کشت گندم و جو اختصاص دارد به همین دلیل حدود ۵۲ درصد از کل حشره کش‌های مصرفی استان برای مبارزه با آفت سن گندم و ۷۲ درصد از علف کش مصرفی نیز برای کنترل علف‌های هرز گندم و ۹۳ قارچ کش مصرفی استان بصورت ضدعفونی بذر در این محصول گندم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه این جلسه، آقای محمدحسین سدری، رئییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان نیز، با اشاره به اینکه کاهش سم مصرفی از مهمترین اهداف تحقیقاتی در کشور است یادآور شد: برای تحقق این هدف باید یافته‌های تحقیقاتی بیشر از گذشته مورد توجه کارشناسان و بهره برداران قرار بگیرد.

دکتر سدری اضافه کرد: با توجه به افزایش ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی، ارتباطات مستقیم محققان و مروجان با کشاورزان و بهره‌برداران گام مهمی در زمینه انتقال یافته‌ها و انتقال دستاوردها به مزارع است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها