جمعه, 24 ارديبهشت 1400

مركز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان

  • ساعت : ۱۰:۱۸:۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۲/۰۶ 
  • کد خبر : ۱۴۱۴۱۸
برگزاری دوره آموزشی از طریق شبكه آموزش كشاورزی (شاك) كانال استان كردستان، توسط معاونت آموزش مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی كردستان
برگزاری دوره آموزشی از طریق شبکه آموزش کشاورزی (شاک) کانال استان کردستان، توسط معاونت آموزش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان

برگزاری دوره آموزشی از طریق شبکه آموزش کشاورزی (شاک) کانال استان کردستان، توسط معاونت آموزش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان، در روز شنبه 4 اردیبهشت ماه 1400، دوره آموزشی تحت عنوان: زراعت کینوا (داشت و برداشت)، توسط آقای مهندس پرهام محیی، کارشناس آموزش معاونت آموزش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان از طریق شبکه آموزش کشاورزی (شاک)-کانال استان کردستان برگزار گردید.

آقای محیی در باره این دوره آموزشی اظهار داشت: باتوجه به اینکه در حال حاضر ۲۵ گونه مختلف کینوا در جهان کشت می‌شود که تقاضای مناسبی هم در بازار‌های جهانی دارد و به لحاظ قیمتی هم در بازار‌های جهانی حدود سه تا چهار برابر گندم قیمت دارد، برگزاری چنین دوره هایی می تواند نقش موثری در افزایش تمایل کشاورزان به کشت این گیاه ارزشمند را داشته باشد.

وی گفت: در فرآیند تولید این محصول بیشتر دانه گیاه مورد توجه قرار می‌گیرد در صورتی که سایر قسمت‌های گیاه نیز هم به لحاظ مصرف انسانی و هم در بخش دامپروری در تولید خوراک دام قابل استفاده است.

مدرس این دوره آموزش همچنین عنوان کرد: این گیاه به دلیل سازگاری بسیار بالا با شرایط آب و هوایی مختلف و نیاز کم به آب، قابلیت کشت گسترده در کشور را داراست و در مناطق با میزان بارش ۸۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر قابل کشت است. از این رو می‌تواند به‌عنوان جایگزینی برای برنج محسوب شود و نیاز کشور به واردات برنج را کمتر کند.

نامبرده اضافه کرد: در سال گذشته کشت آزمایشی این گیاه در برخی از شهر‌های ایران نظیر کرج، ایرانشهر، اهواز و… انجام شد. و هزینه‌های پایین کشت کینوا و قیمت به نسبت بالای آن از یکسو و نیاز به آب کم و سازگاری با شرایط دشوار آب ‌و هوایی از سوی دیگر باعث شده تا زراعت این محصول به لحاظ اقتصادی بسیار به‌صرفه باشد.

محیی افزود: دوره کشت این گیاه حدود پنج ماه است و به‌ طور میانگین می‌توان انتظار برداشت سه تا پنج تن محصول در هکتار را داشت، و به دلیل مزیت‌های فراوانی که کشت این گیاه را به لحاظ اقتصادی به‌صرفه می‌کند سازمان خواربار جهانی (فائو) سال ۲۰۱۳ را سال کینوا نام‌گذاری کرده بود.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها