پنج‌شنبه, 17 آذر 1401

مركز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان

  • ساعت : ۸:۲:۲۷
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۸/۱۷ 
  • کد خبر : ۱۷۴۶۴۹
برگزاری سی امین دوره ارزشیابی طرح‌های تحقیقاتی در دست اجرای موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع كشور
برگزاری سی امین دوره ارزشیابی طرح‌های تحقیقاتی در دست اجرای موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان

برگزاری سی امین  دوره ارزشیابی طرح‌های تحقیقاتی در دست اجرای موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان، در روزهای یکشنبه و دوشنبه 15 و 16 آبانماه، ارزشیابی طرح‌ها و پروژه‌های بخش تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان، که شامل تعداد 12 پروژه تحقیقاتی در دست اجرای بخش، در قالب  وبینار و به‌ صورت برخط توسط اعضای کارگروه ارزشیابی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، متشکل از آقایان: دکتر رحمانی (رئیس کارگروه)، دکتر محبی، دکتر محمودی، دکتر یارمند، دکتر جهانبازی و دکتر پدرام قدیری پور (دبیر کارگروه) مورد ارزیابی قرار گرفت.

 پیش از آغاز جلسات ارزشیابی، آقای دکتر یوسفی، رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان در سخنانی ضمن عرض خوشامدگویی خدمت اعضای محترم گروه ارزشیابی، گزارش و اطلاعات ارزشمندی را در زمینه ظرفیت‌های استان کردستان و به خصوص جایگاه ارزنده منابع طبیعی (جنگلها و مراتع) در استان ارائه داد.

وی اضافه کرد:  62 درصد از سطح استان کردستان را جنگل ها و مراتع در بر می گیرد و استفاده از این ظرفیت در راستای توانمند سازی جوامع محلی بسیار گره گشا و چاره ساز است.

ایشان بر هدفمندی طرح های تحقیقاتی استان و حرکت به سمت کاربردی بودن طرح ها تاکید کرد و افزود:  مسائلی مانند ظرفیت استان در توسعه گیاهان دارویی، زراعت چوب، گیاهان فصلی و خوراکی و حفاظت از گونه های اندمیک و در معرض انقراض استان موید این ادعا می باشد.

دکتر یوسفی در پایان مجدداً  از آاقای دکتر رحمانی، رئیس کارگروه ارزشیابی 1401 استان کردستان، و حمایت های ایشان و همراهانشان تشکر و قدردانی نمود.

در ادامه این جلسه ارزشیابی آقای دکتر مازیار حیدری، مسئول بخش تحقیقات جنگل ها و مراتع مرکز نیز گزارشی از وضعیت بخش تحقیقات جنگل ها و مراتع با تاکید بر: تعداد پرسنل،اعضای هیئت علمی، پژوهشگران، کارشناسان و تکنسین بخش، وضعیت طرح‌های تحقیقاتی در دست اجرا، نوع طرح، موضوع و نسبت طرح به نفر مجری، برون دادهای علمی – فنی، مقالات، دستاوردهای ترویجی، و سایر فعالیت‌های پژوهشی و ترویجی یکساله را ارائه نمود.

حیدری، اذعان داشت : نیروی انسانی بخش و نداشتن محقق در زمینه گیاهان دارویی و اقتصادی – اجتماعی یکی از چالش های بخش است.

رئیس بخش جنگلها و مراتع مرکز در ادامه عملکرد پژوهشی بخش را نسبت به سال های 1400 و 1399 مقایسه کرد و گفت: ارائه برون داد در سال جاری رشد چشمگیری داشته است زیرا اضافه شدن دو طرح خاص سفارشی استان یکی از نقاط قوت مهم بخش بود.

وی در اضافه کرد: در زمینه ترویج و مشارکت در آموزش و برگذاری سخنرانی ها و وبینارهای علمی نیز حرکت بخش رو به جلو و قابل قوب بوده است.

در پایان جمعبندی پیشنهادهای بخش به گروه ارزشیابی ارائه گردید.

همچنین بر اساس برنامه زمان‌بندی شده هر مجری در مدت 20 دقیقه هر طرح را تشریح و به سوالات اعضا کارگروه پاسخ می داد، در این مدت  12 پروژه تحقیقاتی در دست اجرای بخش به دقت بررسی و مورد ارزشیابی قرار گرفت و پیشنهادها و رهنمودهای تیم ارزشیابی به مجریان استانی اعلام شد.

در خاتمه کارگروه ارزشیابی موسسه از عملکرد و اقدامات انجام شده مجریان پروژه‌های تحقیقاتی استان کردستان اعلام رضایت نموده  و ابراز امیدواری کردند که در ارزشیابی سال آتی شاهد ارائه برون دادهای علمی – فنی و طرح های تکمیلی در زمینه گیاهان دارویی باشیم.

در جمعبندی پایانی نیز که با حضور اعضای کارگروه ارزشیابی و آقای دکتر یوسفی  رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان، انجام شد.

در این راستا، آقای دکتر یوسفی، با درخواست حمایت بیشتر مادی – معنوی موسسه از بخش تحقیقات جنگل ها و مراتع،  تسهیل تصویب پروژه‌های خاص و همچنین بسترسازی برای ارتباط با بخش اجرا در سطح کلان، توجه بیشتر به اولویت های پژوهشی در راستای اشتغال زایی و به کارگیری ظرفیت های استان و  اختصاص سهمیه جذب هیئت علمی و کارشناس تحقیقاتی به مرکز کردستان تاکید نمود.

در پایان جلسه آقای دکتر یوسفی از حمایت و نظارت آقای دکتر رحمانی، رئیس  کارگروه ارزشیابی، و دیگر اعضای کارگروه تشکر و قدر دانی نمودند و ارزشیابی سال 1401 مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان خاتمه یافت.

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها