جمعه, 7 بهمن 1401

مركز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان

  • ساعت : ۱۲:۱۱:۲۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۱۰/۰۳ 
  • کد خبر : ۱۷۷۵۸۳
بازدید رییس سازمان جهادكشاورزی استان كردستان و هیات همراه از ایستگاه تحقیقاتی دیم سارال
به مناسبت هفته پژوهش و افتتاح پروژه گازرسانی بازدید رییس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان و هیات همراه از ایستگاه تحقیقاتی دیم سارال مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان در شهرستان دیواندره

به مناسبت هفته پژوهش و افتتاح پروژه گازرسانی

بازدید رییس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان و هیات همراه از ایستگاه تحقیقاتی دیم سارال مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان در شهرستان دیواندره

 به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان، در روز پنجشنبه ۱ دی ماه، 1401، به مناست هفته پژوهش و جهت افتتاح پروژه گازرسانی و دیدن سایر تاسیسات و امکانات ایستگاه، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان، رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان،  معاون بهبود تولیدات دامی سازمان، معاون بهبود تولیدات گیاهی، مشاور و مدیر حوزه  سازمان، مدیر آب وخاک و امور فنی مهندسی سازمان و معاونین و محققان و کارشناسان مرکز  از ایستگاه تحقیقاتی کشاورزی دیم سارال، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان در شهرستان دیواندره بازدید کردند.

در ابتدای این برنامه که با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید شروع گردید، پروژه گازرسانی به ایستگاه سارال توسط رئیس سازمان و مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان افتتاح گردید.

سپس آقای دکتر یوسفی، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان، ضمن خیر مقدم به رئیس سازمان و هیات همراه وی، به ارائه گزارش عملکردی از فعالیتهای انجام گرفته در ایستگاه و وجود امکانات و پتانسیلهای مناسب در آن پرداخت.

رئیس مرکز در سخنان خود گفت: تاسیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی دیم و منابع طبیعی سارال به سال 1356 برمی گردد، که از سال 1360 به بهره برداری کامل  رسیده است.

وی اضافه کرد: ایستگاه تحقیقاتی کشاورزی دیم و منابع طبیعی سارال، در مساحتی به متراژ 222  هکتار  در محدوده شهرستان دیواندره قرار دارد و قابل دسترس برای اجرای طرح های پژوهشی محققان مرکز می باشد .

دکتر یوسفی در ادامه اظهار داشت: اراضی ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی سارال بدلیل وضعیت آب و هوایی و ویژگیهای خاک آن، نمایانگر سطوح وسیعی از اراضی دیم استان می باشد، که این امر در کنار موقعیت مناسب ایستگاه، تنوع اراضی و توپوگرافی آن، قابلیت ها و مزیت های فراوانی را در این ایستگاه فراهم آورده است.

یوسفی، افرود: سالانه بالغ بر 15 پروژه تحقیقاتی در این ایستگاه اجرا می شود و این ایستگاه محل الگویی مناسبی جهت اجرا و توسعه برنامه های تحقیقاتی بویژه تحقیقات حبوبات دیم، گیاهان علوفه ای دیم، آفات و بیماریهای غلات و حبوبات، تحقیقات منابع طبیعی و آبخیزداری و نیز تحقیقات خاک و آب می باشد.

در ادامه سپس هر یک از محققان و کارشناسان مسئول ایستگاه نیز، به بیان مواردی از پتانسیلها و طرحهای تحقیقاتی اجرا شده و در حال اجرا در ایستگاه سارال پرداختند.

در ادامه، آقای دکتر پیمان اسکندری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، ضمن تبریک هفته پژوهش و تشکر از پژوهشگران و محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان در بیاناتی گفت:  همکاری مداوم  مجموعه مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان با کارشناسان بخش اجرا ‌و ترویج سازمان جهاد کشاورزی و همچنین تلاش برای تولید ارقام جدید و پر محصول سازگار با اقلیم استان در تولید ژنوتیپ های برتر می‌تواند کمک فراوانی هم به بهره برداران بخش کشاورزی و هم به اقتصاد استان نماید .

اسکندری به ارتباط مستمر  و تاثیر گذار مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان، به عنوان مغز متفکر مجموعه با سایر قسمتها  اشاره کرد و افزود: ایده ها، برنامه ها و نتایج تحقیقاتی این مرکز است که توسط بخش اجرا  به فعلیت می رسد و در خدمت بهره برداران قرار می گیرد و به تولید مطلوب منجر می شود .

در این بازدید پس از افتتاح شبکه گازرسانی ایستگاه، رئیس سازمان و همراهان از امکانات، تاسیسات، مزارع، قنوات، استخرها، و سایر زیر ساختهای ایستگاه تحقیقاتی، همچنین از محل نگهداری نژاد منحصر به فرد بز مزخز مرکز که تعداد ۳۰۰ راس از این نژاد ارزشمند را در خود جای داده است نیز، بازدید به عمل آمد.

در پایان هم، از محققان، کارشناسان و همکاران برتر و فعال مرکز در بخشهای پژوهشی، آموزشی و ستادی با هداء جوایز و لوح تقدیر توسط رئیس سازمان، تجلیل شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها