جمعه, 7 بهمن 1401

مركز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان

  • ساعت : ۱۲:۲۴:۱۶
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۱۰/۰۳ 
  • کد خبر : ۱۷۷۵۸۴
تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان كردستان به مناسبت هفته پژوهش و در اختتامیه نمایشگاه هفته پژوهش در تالار مولوی دانشگاه كردستان
تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان کردستان به مناسبت هفته پژوهش و اختتامیه نمایشگاه هفته پژوهش در تالار مولوی دانشگاه کردستان

تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان کردستان به مناسبت هفته پژوهش و  اختتامیه نمایشگاه هفته پژوهش در تالار مولوی دانشگاه کردستان

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان  کردستان، پیش از ظهر روز چهارشنبه ۳۰ آذرماه، 1401،  آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان کردستان در تالار مولوی دانشگاه کردستان با حضور استاندار کردستان، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان، روسای دانشگاهها ، مراکز پزوهشی و سایر مقامات استانی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، آقای دکتر حامد قادرزاده، معاون برنامه ریزی استانداری و سرپرست دانشگاه کردستان در سخنانی  با اشاره به اهمیت پژوهش در جامعه، اظهار داشت: اگر بخواهیم در جامعه‌، فضایی آرام و پایدار داشته باشیم نیازمند حرکت در مسیر پژوهش هستیم.

سرپرست دانشگاه کردستان تصریح کرد: توسعه یک امر دیوان‌سالارانه و از بالا به پایین نیست، توسعه و پیشرفت کشورها نیازمند نگاه از پایین به بالا بوده و باید این دیدگاه نهادینه شود.

به گفته وی، باید داده‌های دقیق، مرتبط، کامل و به‌هنگام را در اختیار داشته باشیم تا زمینه پیشرفت و توسعه را فراهم کنیم.

وی با اشاره به ضرورت توجه به پژوهش‌های کاربردی، خاطرنشان کرد: امروزه علاوه بر پژوهش‌های بنیادین، به پژوهش‌های کاربردی و حتی مطالعاتی در سطح جامعه بطور وسیع نیاز داشته تا در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را کسب کنیم.
در ادامه این مراسم، آقای دکتر اسمائیل زارعی کوشا، استاندار کردستان نیز در بیاناتی تصریح کرد: سال ۱۴۰۱، در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان الزام شد تا یک درصد اعتبارات استان و دستگاه‌های اجرایی می‌بایست صرف پژوهش شود و هدف این بود با سیاستگذاری منسجم در شورای پژوهش استان، از این ظرفیت در رفع مشکلات و مسائل استان بهره بگیریم.

زارعی کوشا افزود: در همه کارگروه‌ها و شوراهای تخصصی استان تکلیف شده تا اعضایی از هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی استان به صورت افتخاری در شوراها عضویت داشته باشند مانند شورای سرمایه‌گذاری و اشتغال که اینکار صورت گرفته است.

استاندار کردستان افزود: نقش گروه‌های علمی و فعالان اقتصادی و تولید در تصمیم‌گیری‌های استانی پررنگتر شده و باید به برنامه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان بیشتر پرداخته شود.

به گفته استاندار کردستان، تعداد شرکت‌های دانش بنیان استان در یک سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است و رویکرد دولت به سمت تقویت شرکت‌های دانش بنیان است.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی نیازمند تقویت فعالیت‌های پژوهش محور است و هر مانعی که بر سر این راه باشد باید رفع شود، افزود: در حال حاضر نیاز اصلی ما توجه ویژه به پژوهش‌های اجتماع محور است که بشدت به تحلیل و مساله شناسی درست از اجتماع نیاز داریم.

در ادامه این مراسم، دکتر کیومرث کرمی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کردستان، با ارائه گزارش عملکرد پژوهشی و فناوری استان اظهار داشت: بودجه وزارت علوم در حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان بوده و بودجه دانشگاه هاروارد ۱/۳ میلیارد دلار است این یعنی ۱۲۲ دانشگاه در کشور فعالیت دارند که به اندازه یک دانشگاه در آمریکا بودجه ندارند.

دبیر برگزاری جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر کردستان افزود: دانشگاه‌ها زیرساخت‌های لازم در سطح ملی، وزارت‌خانه و دانشگاه‌ها را در بخش ارتباط با صنعت داشته به طور مثال معاونت علمی به موازات وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری در وزارت علوم، دفتر ارتباط با جامعه و صنعت در دانشگاه‌ها همگی برای ارتباط دو سویه جامعه و صنعت فعالیت داشته اما ضروری است ۲ طرف با همدیگر ارتباط داشته باشند و دستگاه‌های اجرایی نیز از دانشگاه حمایت کند.

وی همچنین افزود: ۴۷ طرح پژوهشی سال قبل با ۹ میلیارد و ۳۱۷ میلیون تومان اعتبار در راستای بهبود نقش اجتماعی و گسترش ارتباط جامعه و صنعت توسط دانشگاه کردستان در استان به اجرا درآمد.

گفتنی است در اختتامیه این جشنواره از ۱۲۳ پژوهشگر برتر کردستان در عرصه های دانشگاهی و دستگاه‌های پژوهشی و اجرای من جمله تعداد 4 نفر از محققان برتر مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان با اهداء جوایز و لوح تقدیر؛  تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است، اولین روز از هفته پژوهش یعنی ۱۹ آذر به نام جهاد تبیین و دستاوردهای علمی و فناوری، ۲۰ آذر به نام مدرسه و آینده سازان خلاق، ۲۱ آذر؛ علوم انسانی و علوم پایه - ارکان اقتصاد دانش‌بنیان، ۲۲ آذر؛ دانشگاه مبدا تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین، ۲۳ آذر؛ پژوهش و فناوری، بنیان مرجعیت و دیپلماسی علمی و ۲۴ آذر؛ دانشمندان و سرآمدان علمی؛ پیشران پژوهش و فناوری نام گذاری شده است.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها